czwartek, 27 grudnia 2012

Realizacja czeków z zagranicy w Polsce

                    Tekst ten dotyczy realizacji czeków między innymi z globaltestmarket.com

Tak jak obiecałem krótkie porównanie oferty realizacji czeków zagranicznych przez polskie banki.


Alior Bank

W odpowiedzi na przesłaną korespondencję chciałam poinformować, iż na dzień dzisiejszy w Naszym Banku nie ma możliwości realizacji czeków w placówkach.


Bank Millennium

Oczywiście istnieje możliwość realizacji czeku zagranicznego w dowolnej naszej placówce. Czeki w obrocie zagranicznym przyjmowane są do inkasa. Realizacja trwa od 3 do 16 tygodni. Natomiast prowizja za usługę wynosi 0,5% od wartości czeku (minimalna opłata to 10 zł, a maksymalna 200 zł).
Pragnę podkreślić, iż warunkiem realizacji czeku jest posiadanie rachunku bieżącego w naszym Banku. Polecam Konto Internetowe, które jest bezpłatne bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunkówBZ WBK

Zgodnie z warunkami przyjęcia czeku do rozliczenia w obrocie zagranicznym, wpływy środków z rozliczenia czeku może nastąpić w zależności od kraju trasata w terminie od 3 do 12 tygodni od przyjęcia czeku do realizacji przez Bank. Podane terminy mogą być przekroczone z przyczyn niezależnych od Banku.
BZ WBK SA przyjmuje do rozliczenia czeki od osób będących Klientami Banku i posiadających rachunek (bieżący w PLN, walutowy), czeki nie mogą być wystawione z tytułu renty lub emerytury.

Czeki do kwoty USD 3000,00 mogą być rozliczone w formie:
• rozrachunku z regresem - opłata wynosi 30 PLN
• skróconego rozrachunku z regresem - opłata wynosi 50 PLN
Czeki wystawione na kwotę powyżej USD 3000 przyjmowane są do rozliczenia w formie inkasa - prowizja wynosi 0,15% od kwoty min.150 max. 500 PLNPKO BP

Uprzejmie informuję, że jeśli posiada Pan czek wystawiony przez zagranicznego emitenta, PKO Bank Polski przyjmuje do realizacji tego typu czeki. Czek zagraniczny może zostać zrealizowany na drodze skupu, warunkowego skupu bądź inkasa.

W przypadku skupu czeku następuje przyjęcie go do realizacji, z jednoczesną zapłatą określonej na nim kwoty. Oddziały PKO Banku Polskiego prowadzą skup czeków zagranicznych spełniających następujące warunki:
1) wystawione są zgodnie z zapisami polskiego prawa czekowego,
2) przedstawione do opłacenia w terminie ich ważności,
3) niezawierające poprawek i skreśleń w swojej treści,
4) nieuszkodzone,
5) niefigurujące w bazie dokumentów zastrzeżonych, po stwierdzeniu ich autentyczności.

Oddziały prowadzą skup następujących czeków zagranicznych, o ile spełniają one warunki wymienione powyżej:
- czeków ciągnionych na PKO BP SA z wystawienia banków korespondentów, których aktualne karty wzorów podpisów znajdują się w posiadaniu PKO BP SA,
- czeków ciągnionych na banki zagraniczne z wystawienia banków zagranicznych, których aktualne karty wzorów podpisów znajdują się w posiadaniu PKO BP SA,
- czeków podróżniczych, których wzory oraz opis sposobu ich akceptacji znajdują się w posiadaniu PKO BP SA,
- czeków skarbowych USA i Wielkiej Brytanii,
- międzynarodowych przekazów pieniężnych i innych dokumentów płatniczych zawierających w swej treści bezwarunkowe polecenie wypłaty, których wzory lub opisy wzorów znajdują się w posiadaniu PKO BP SA,
- czeków i innych dokumentów płatniczych zawierających w swojej treści bezwarunkowe polecenie wypłaty z wystawienia firm akwizycyjnych, których wzory lub opisy wzorów znajdują się w posiadaniu PKO BP SA i Bank zawarł specjalną umowę z firmą akwizycyjną (Sun Money Express, Money Express lub Polonez).

Jeżeli czek zagraniczny spełnia powyższe warunki, może Pan go zrealizować w jednym z oddziałów PKO Banku Polskiego.


Jeżeli czek zagraniczny nie spełnia warunków skupu z jednoczesną zapłatą, może Pan skorzystać w warunkowego skupu czeku. Polega to na przyjęciu czeku do realizacji, na warunkach określonych w umowie ramowej o prowadzeniu warunkowego skupu czeków zagranicznych zawartej pomiędzy Podawcą a PKO Bankiem Polskim. W takim przypadku  niezbędne jest posiadanie rachunku w naszym Banku przynajmniej 6 miesięcy wstecz.

Czek zagraniczny może zostać również zrealizowany w drodze inkasa. Oznacza to, iż czek przyjęty jest do realizacji bez natychmiastowej wypłaty środków, ponieważ następuje ona po otrzymaniu pokrycia za czek od Banku zagranicznego.

Opłaty związane z realizacją czeków zagranicznych są zgodne z Taryfą prowizji i opłat PKO Banku Polskiego, którą może Pan odnaleźć w serwisie internetowym pod adresem: tu i tu.
                                            O realizacji czeków w innych bankach tu.

36 komentarzy:

 1. Bank Millenium, za 20 funtów pobrał opłatę 50 zł. czas realizacji od 3 do 16 tygodni - czekam już 6 tygodni a opłatę pobrali w dniu złożenia zlecenia.
  WBK - tak zrealizować mogę - opłata 60 - 75 zł (tym razem za 30 funtów)
  PKO BP - bez założenia rachunku nie da rady - mimo, że co innego jest na stronie i co innego mówią na infolinii.
  Citibank - nie realizują.
  ING - nie realizują
  Eurobank - nie realizują
  Pekao - tak, ale konto muszę mieć
  Oczywiście wszystkie konta wiążą się ponoszeniem za nie opłat.

  OdpowiedzUsuń
 2. W PKO BP- za czek na 90 funtów jest opłata 19 PLN z tym że trzeba mieć założone konto (czek do inkasa) opłata z góry pobrana na realizcję czeka się średnio 5-7 tygodni-sprawdzone w ten sposób mam wypłacane alimenty ściągane przez sąd z Anglii.Sprawdzałam wiele banków ten najszybciej i najtaniej realizuje czeki z odroczonym terminem płatności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety w Millenium wycofano tę możliwość inkaso czeków w dolarach.

  OdpowiedzUsuń
 4. PKO BP realizuje niby pomiędzy 4 a 8 tygodni, lecz z reguły jest to dużo więcej, bo dochodzi nawet do 12 tygodni! Ja czekam już ponad 10.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja w PKO BP czekam już ponad 12 tygodni i pieniędzy nadal nie ma!

  OdpowiedzUsuń
 6. W WBK to zależy wcześniej pobierali 30zł,teraz 40zł .Z tym że w zeszłym roku we wrześniu byłem zmuszony do założenia konta ROR,a od marca dodatkowo za konto walutowe pobierają z góry 2funty.Co jeszcze wymyślą ,żeby otrzymać alimenty np 10funtów

  OdpowiedzUsuń
 7. Skandalem jest fakt iż NIE MOGĘ WYPŁACIĆ DOLARÓW ??!! Tylko złotówki po kursie w dniu wypłaty to jest ograniczanie mojej wolności !! Jakim prawem bank narzucami zzłotówki kiedy dostaję dolary ?!

  OdpowiedzUsuń
 8. witam po jakim czasie doszły pieniadz

  OdpowiedzUsuń
 9. pko.bp czekam już 8 tygodni ,czek z niemiec na 850 euro ,kiedy zakładałem konto mówili że max 6tygodni.kiedy do nich poszedłem osobiście po tych 6 powiedzieli ,że 8 które już mineły a pieniędzy nadal nie ma .to przecież niemcy a nie wenezuela,przejeżdżałem przez niemcy i pytałem ale oni mówią ,że to wina pko.bp bo oni już dawno pieniądze wypłacili,co za paranoja

  OdpowiedzUsuń
 10. W celu realizowania czeków z Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA - zapraszamy do Euro-Czek.pl. Usługa polega na inkaso czeków skarbowych, czyli wystawionych przez urzędy w celu zwrotu nadpłaconego podatku. Czas oczekiwania do 10 dni roboczych od momentu, gdy mamy czek w firmie. W tej usłudze realizacja jest możliwa tylko w złotówkach. Opłata jest stała 39 zł (chyba, że obowiązuje w danym momencie promocja na USA, wówczas opłata jest niższa). O pozostałe szczegóły - warto pytać bezpośrednio w firmie.

  pozdrawiamy
  Zespół Euro-Czek.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wbk już nie realizuje czeków zagranicznych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdzie dzisiaj można zrealizować czek z Anglii ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Millenium w tamtym tygodniu zadeklarowało mi, że trzeba przynieść czek, oni go zeskanują i prześlą do centrali i centrala wyda decyzję. Jutro idę sprawdzić jak to w praktyce wygląda u nich.
  PKO realizuje ale musisz u nich mieć konto minimum pół roku i comiesięczne reguralne wpływy.
  W reszcie banków w których byłam tj. Alior Bank, Santander, BGŻ nie realizują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Millenium realizuje, wpłacasz 50zl za inkaso, zakładają Ci konto w złotówkach i walutowe (samego złotówkowego się nie opłaca, bo w banku mają słaby kurs), no i czekamy do 90 dni 😉

   Usuń
  2. Od września 2019 nie realizują.

   Usuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie bardziej interesowało właśnie realizowanie płatności w drugą stronę. Dlatego zdecydowałem się na wyrobienie karty https://www.igoriacard.com/karta-prepaid-dla-podrozujacych i bez najmniejszego problemu mogę realizować płatności będąc za granicami kraju.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam dostałem zwrot podatku z Anglii i przyszedł czek, gdzie mogę go zrealizować ktoś się orientuję pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdzie można w Polsce zrealizować czek zagraniczny z USA w kwocie 500 tysięcy USD, dolarów, na podstawie czeku wystawionego i wysłanego w formie nagrody przez zarząd promocji Facebooka?

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy dostales jakas odpowiedz? Ja mam chek tez na duza kwote ale w dolarach australijskich. Nie wiesz gdzie moge go zrealizowac?

  OdpowiedzUsuń
 21. Opiszę jak ja teraz wysyłam $ z USA z TCFbank, do Polski na własne konto walutowe USD w Alior Banku.Najpierw chciałem wysłać za jednym podejściem wszystkie oszczędności z konta oszczędnościowego. Zlecenie bank przyjął i opłata za przelew bardzo dużej kwoty wyniosła $50, po dwóch dniach dowiedziałem się że nie mogą tak dużej sumy przelać, tylko 25000 w jeden dzień.Żeby nie płacić za każdym razem te $50 za przelew zastosowali jakiś tryk, że za każdym razem przelewają z mojego konta oszczędnościowego na drugie moje konto czekowe i z niego wysyłają te $25000 i niema żadnych opłat, a pieniądze są na drugi dzień roboczy na moim polskim koncie.Podejrzewam że jeśliby te pierwsze 25000 pobrali z konta czekowego to pewnie uniknąłbym zupełnie tej 50 dolarowej opłaty (ale nie jestem tego pewien). Utrudnienie to że muszę wiele razy jeździć do banku i składać za każdym razem nowe zlecenie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam, czy ktoś realizował CZEK-funty (GBP) w ostatnim czasie w banku Milenium?

  OdpowiedzUsuń
 23. Bank Millenium realizuje czeki do 13.09.2019 - później usługa nie będzie już dostępna.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja raczej nigdy z takimi czekami nie miałem do czynienia. W sumie i tak najczęściej korzystam z płatności internetowych https://www.okazyjny.net/2012/11/wymiana-marketpoints-w-globaltestmarket.html
  które moim zdaniem są najlepszym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedziałeś na pytanie, którego nikt nie zadaje. Podpowiedz gdzie mogę zrealizować czek zwrotu podatku z Anglii?

   Usuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czy ktoś wie gdzie w Polsce mogę teraz realizować czek w GBP?

  OdpowiedzUsuń
 28. Gdzie teraz realizować czek gbp

  OdpowiedzUsuń
 29. W PEKAO SA - czas oczekiwania nie znany. Ja czekam już 6 tyg i nikt nic nie wie

  OdpowiedzUsuń