sobota, 6 lutego 2016

Paliwo tańsze, ale OC droższe. Dlaczego?

Większość kierowców z uśmiechem na twarzy patrzy na ceny paliwa przy tankowaniu swojego samochodu. Jeszcze rok temu ceny za litr benzyny i ropy oscylowały wokół 5 zł, by obecnie być bardzo bliskie (a nawet niższe) 4 zł. Niestety uśmiech ten znika w momencie zakupu polisy OC na kolejny rok ubezpieczeniowy. Okazuje się bowiem, że w ciągu roku ubezpieczenie OC w wielu towarzystwach znacznie podrożało.

Lepsza jakość, wyższe ceny
Według niektórych statystyk ceny OC podrożały średnio nawet o około 10% w skali roku. Wyższe składki wynikają z wprowadzenia specjalnych wytycznych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), mających regulować wysokość odszkodowań z tytułu OC sprawcy wypadku. Niestety, dotychczas towarzystwa bardzo często zaniżały odszkodowania, stąd ingerencja ze strony KNF-u. Obecnie mają być one adekwatne do wyrządzonej szkody. Jest jednak druga strona medalu - wyższe wypłaty oznaczają podwyżkę cen samych polis OC, co obserwujemy obecnie. To niestety nie wszystko...

Podatek Religi na nowo?
Rządzący planują wprowadzić ponownie tzw. podatek Religi, który istniał już w latach 2007-2008. Jego składki mają być przeznaczone na koszty hospitalizacji i rehabilitacji osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Nie jest do końca pewne, czy zostanie on wprowadzony, ani ile będzie wynosił. Poprzednio było to 12% ceny polisy OC. Gdyby jednak do tego doszło - możemy w prosty sposób uchronić się przed podwyżkami, szukając tańszej alternatywy. Z pomocą mogą nam przyjść bezpłatne porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, jak np. kalkulator ubezpieczenia samochodu najtaniejuagenta.pl. Dzięki niemu bezpłatnie porównamy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, by mieć pewność, że wykupujemy najtańsze OC. Tym bardziej, że w tym przypadku (o ile nie zależy nam na dodatkowych, dobrowolnych produktach, jak NNW, autocasco czy assistance) liczy się tylko cena. A skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?

Ciągłe podwyżki nie za rok, ale przez cały rok
Za rok ceny OC mogą być wyższe od obecnych o kolejne kilkanaście procent. Specjaliści z rynku ubezpieczeń prognozują, że będą one rosnąć stopniowo, przez kolejne 12 miesięcy. W dobie podwyżek, w walce o klienta wygra to towarzystwo, które będzie w stanie oferować różne promocje i systematyczne upusty cenowe. Z kolei dla firm, które nie będą mogły lub chciały wprowadzać różnego rodzaju rabatów, mogą nadejść ciężkie czasy. Mimo kolejnych podwyżek wciąż będzie się liczyć finalnie cena polisy OC, a najtańsze oferty będziemy mogli znaleźć chociażby w takich serwisach, jak najtaniejuagenta.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz