sobota, 21 grudnia 2019

Jak wypełnić formularze pit przez internet?

Rozliczenie PIT online jest coraz popularniejsze. Wypełnienie deklaracji jest szybkie i proste, dlatego rośnie liczba chętnych na wysłanie PIT online za 2019 roku w ten właśnie sposób. Podpowiadamy jak to dobrze zrobić.

1. Krok 1 - przygotowanie dokumentów
2. Krok 2 - zalogowanie w systemie
3. Krok 3 - sposób rozliczenia i ulgi
4. Krok 4 - rozliczenie PIT online

Choć do ostatecznej daty wypełnienia deklaracji PIT za 2019 rok jeszcze daleko, warto pomyśleć o tym już teraz. Po pierwsze szybsze rozliczenie oznacza często krótszy okres oczekiwania na ewentualny zwrot podatku, a ponadto będziemy mieli więcej czasu na dokonanie ewentualnych poprawek. Droga do rozliczenia PIT online jest naprawdę prosta i zawiera się w kilku krokach.

Krok 1 - przygotowanie dokumentów

Kiedy już otrzymamy od pracodawcy PIT za ubiegły rok, sprawdźmy skrupulatnie wszystkie dane i wartości wyliczone przez księgowych. Pomyłki zdarzają się rzadko, jednak zawsze może w dokument wkraść się ludzki błąd. Jeśli uzyskiwaliśmy w poprzednim roku przychód z kilku źródeł, ważne aby każdy pracodawca dostarczył odpowiedni dokument. Ważne aby mieć pod ręką PIT z poprzedniego roku, ponieważ kwot przychodu będzie stanowić poświadczenie przy wysłaniu deklaracji online.


Krok 2 - zalogowanie w systemie

W internecie mamy do dyspozycji wiele narzędzi do rozliczenia deklaracji PIT online. Można to zrobić m.in. rozliczając PIT Online za 2019 rok w PITax. Najpierw należy wejść na stronę www, zalogować lub zarejestrować się w systemie, a następnie podążać za wskazówkami. Pamiętajmy aby nawet kilkukrotnie sprawdzać przepisywane do systemu wartości oraz numery okienek, z których mamy wpisać dane.


Krok 3 - sposób rozliczenia i ulgi

Jedną z ważniejszych kwestii, które zależą wyłącznie od nas jest sposób rozliczenia się z podatku. Możemy zrobić to samemu lub z małżonkiem, jeśli oboje rozlicza się na tych samych zasadach. Kolejna ważna rzecz to przysługujące podatnikowi ulgi. Nie są one obowiązkowe, zatem żaden system nie podpowie, czy dana ulga nam przysługuje. Dlatego zanim przystąpimy do rozliczenia, warto sprawdzić, czy możemy skorzystać np. z ulgi na dziecko. Wreszcie pamiętajmy też o możliwości przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego. W ten sposób możemy wesprzeć jakąś inicjatywę społeczną.


Krok 4 - rozliczenie PIT online

Ostatni krok to wysłanie PIT online za 2019 rok do Urzędu Skarbowego, w którym się rozliczamy. Deklarację uwierzytelniamy podając kwotę przychodu z poprzedniego roku. Z kolei pewność, że PIT trafił do urzędu jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które otrzymujemy zazwyczaj w mailu od urzędu. Tym samym zamykamy cały proces, a jedyne co nam pozostaje, to oczekiwanie na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego.

3 komentarze:

  1. Można zauważyć, że rozliczenie PIT online staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Skoro możemy zrobić to za pomocą kilku kliknięć, to dobrze z takiej możliwości skorzystać. Warto też pamiętać o przekazaniu 1% podatku na jakiś dobry cel!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama posiadam własną firmę i tak myślałam by wziąć w końcu samochód w leasing. Znalazłam ostatnio firmę gdzie faktycznie oferty są dosyć konkurencyjne, więc może to będzie dobre rozwiązanie

    OdpowiedzUsuń